Co mám dělat když...

Potřebuji předoperační vyšetření

Pokud Vás čeká chirurgický výkon ( včetně ambulantních výkonů bez hospitalizace )  potřebujete předoperační vyšetření

- prvním krokem, který musíte udělat je dostavit se s doporučením a termínem k operaci  do naši ordinace - nemusíte čekat než na Vás dojde řada, stačí dát dokumentaci sestřičce a my Vám připravíme žádanky na odběry, případě rengenové vyšetření

- po absolvování odběrů Vás čeká EKG (v naši ordinaci) a vyšetření u lékaře, na které se buď objednáte u sestřičky, nebo přijdete v době pro neobjednané

- od nás obdržíte lékařskou zprávu, kterou si s sebou vezmete k operaci

Mám zakouslé klíště

Pořád trvá sezóna klíšťat, která je letos bohužel spojena s velkým výskytem klíšťové encefalitídy, proto pár rad jak si vytáhnout zakouslé klíště.

1) nejjednodušší je použít pomůcky - háček, lištu nebo speciální pinzetu - určené pro vytahování klíšťat (lze zakoupit v lékárně). Nám se nejvíce osvedčily háčky, které jsou ve 2 velikostech. Nepoužívejte pinzety z manikůry určené k vytrhávání chloupků - klíště tím přetrhnete.

Klíště například pomocí háčku jednoduše vykruťte nebo kývavými pohyby vytáhněte.

2) v žádném případě klíště nedusíme (oleje, masti, mýdlo...) - klíště při dušení vyvrhne infikovaný obsah do rány a zvýší se tím riziko získání infekce

3) vyndané klíště zabalte do kousku papíru a spláchněte

4) ranku po zákusu vydezinfikujte

5) pokud se přeci jenom stane, že klíště utrhnete, nepropadejte panice, kusadla tělo vyloučí úplně stejně jako třeba malou třísku a určitě není potřeba chodit na chirurgickou ambulanci

6) platí, že pro přenos boreliozy potřebuje klíště zůstat v ráně alespoň 24 hodin, pokud se vždy po vycházce  v trávě nebo lese zkontrolujete, výrazně snížíte riziko infekce. Pro přenos mnohem závažnější klíšťové encealitidy stačí mnohem kratší doba (několik hodin), před tou se ale spolehlivě ochráníte očkováním

Potřebuji zdravotní prohlídku do zaměstnání

V našem zdravotnickém zařízení provádí pracovně lékařské prohlídky do zaměstnání

- k prohlídce se prosím objednejte telefonicky na čísle 777 656 858

- k prohlídce si s sebou vezměte Žádost o provedení prohlídky, kterou Vám vydá zaměstnavatel a vyýpis ze zdravotní dokumentace od vašeho praktického lékaře (neplatí pro naše registrované pacienty)

- POZOR - nekaceptujeme místo výpisu  z dokumentace celou zdravotní kartu. Výpis zůstává u nás a je nedílnou součástí zdravotní prohlídky.

Potřebuji výtěr "na streptokoka" 

Reagujeme na požadavky některých rodičů jednajících z vlastní iniciativy nebo po doporučení padiatra, kteří požadují provést výtěr "na streptokoky", neboť jejich děti trpí opakujícími se infekty dýchacích cest a angínami.

Opět aktualizuji doporučený postup takzvané medicíny založené na důkazech - kultivace krku NENÍ u bezpříznakových rodinných příslušníků indikována (ani u pacientů, kteří pokašlávají, mají rýmu a podobně). Ve zdravé populaci je vysoké procento bezpříznakových nosičů různých typů streptokoků (u dětí až 30%!), u dlouhodobého nosičství je možnost nákazy druhé osoby zanedbatelná, a k průkazu, zda se jedná o totožného mikroba, by bylo nutné doplnit velice složité dovyšetření. Zjednodušeně - když máme  v krku streptokoka, vůbec to neznamená, že náš příbuzný má streptokoka totožného nebo že jej můžeme nakazit. Problematikou se zabývá Státní zdravotní ústav v Praze a nejvyšší autorita "přes streptokoky" -  MUDr.Kozáková z Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy. Dle jejího vyjádření jsou kultivace u bezpříznakových jedinců naprosto neodůvodněné a případné podávání ATB jako postup poškozující pacienta!

V případě, že se jedná o nebezpečný druh (invazívní) streptokokové infekce, tato podléhá povinnému hlášení a pokyn ke kultivaci potenciálních bacilonosičů vydává příslušná hygienická stanice, nikoliv dětský lékař.

Prosím tedy, abyste tuto informaci vzali v potaz, s tím, že pokud budete chtít "mít jistotu", kultivaci si můžete uhradit (116 Kč). Děkuji za pochopení.

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode